Tehnike za bolju kontrolu glasa i izražajnost

Koliko zapravo svjesno koristimo svoj glas? Donosimo ti provjerene tehnike koje će ti pomoći u poboljšanju kontrole glasa i izražajnosti.

Prisjeti se nekih ljudi koji su ostavili izvrstan dojam na tebe. Sada se probaj sjetiti kako je zvučao njihov glas. Je li bio visok i napet, ili nešto dublji i snažan?

Glas je naš najvažniji instrument izražavanja, bilo da govorimo u javnosti, vodimo sastanke ili jednostavno želimo ostaviti snažan dojam u svakodnevnim razgovorima. No, koliko zapravo svjesno koristimo svoj glas? Donosimo ti provjerene tehnike koje će ti pomoći u poboljšanju kontrole glasa i izražajnosti.

  1. Pravilno disanje – temelj stabilnog i uvjerljivog glasa

Disanje je ključ dobre kontrole glas. Dijafragmatsko disanje omogućuje bolji oslonac glasa, smanjuje napetost i daje ti sigurnost u govoru. Pokušaj svjesno disati tako da prilikom udaha trbuh ide van, a prilikom izdaha unutra. To ćeš najbolje osvijestiti u ležećoj poziciji, a  umjesto da podižete ramena.  Pazi da se ne podižu ramena, a dijafragmatsko (trbušno) će ti omogućiti snažniji i stabilniji glas.

  1. Artikulacija i dikcija – jasnoća govora kao znak samopouzdanja

Vježbanje izgovora pojedinih glasova i riječi čini govor razumljivijim i ugodnijim za slušatelja. Redovito vježbaj dikciju (u zadnjem smo članku i naveli neke konkretne vježbe) jer to ide u prilog govornoj eleganciji, a dobra govorna elegancija je dobar dojam koji želimo ostaviti.

  1. Intonacija i varijacija tona – unesi emociju u svoj govor

Monotonim ćemo govorom jako brzo izgubiti pozornost naše publike.  Igraj se visinom i glasnoćom glasa kako bi naglasio ključne dijelove rečenice. Pokušaj snimiti svoj govor i slušati kako zvuči.  Na kojim bi dijelovima mogao dodati više dinamike ili pauze za bolji efekt?

  1. Kontrola tempa – prava brzina za pravi dojam

Prebrz govor može stvoriti dojam nervoze, dok prespor može uspavati slušatelja. Vježbaj mijenjanje tempa u skladu s porukom koju želite prenijeti. Stanke su također moćan alat. Koristi ih kako bi naglasio važne dijelove svog govora.

  1. Tjelesna opuštenost – glas dolazi iz cijelog tijela

Napetost u tijelu može utjecati na glas. Prije govora ili nastupa nikad nije na odmet rastegnuti se. Opusti vrat, ramena i vilicu jednostavnim vježbama istezanja. Opusti se i dopusti da tvoj glas slobodno teče. Napetost u tijelu je napetost u glasu.